SESAN Gallery
Biography
Exhibitons
Works
Saliha Toprak
2009 yılı öğretim yılında, İtalya'nın Floransa şehrinde bir dönem dil ve sanat eğitimi alan Saliha  Öğretmenlik mesleğinden emekli olduktan sonra uzun zamandır amatör olarak uğraştığı resim sanatı ile 2001 yılında Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde aldığı yoğun eğitimle profesyonel olarak uğraşmaya başladı. İlk eserleri 2001 yılında Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde karma sergi içinde sergilendi. Ardından Aksaray'da ilk kişisel sergisini açtı. (5 Ocak 2002) Aksaray Belediyesi Sergi Salonu'nda açılan bu kişisel sergi Aksaray ili için bir ilkti. Gösterilen yoğun ilginin verdiği cesaretle Aksaray'da bir sanatevi kurmak için çalışmalara başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin daveti üzerine 10 Mart 2006 tarihinde 2. kişisel sergisini Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi Sergi Salonu'nda açtı. Açılışı; dönemin Başbakan Yardımcısı, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından gerçekleştirilen serginin karşılaştığı ilgi nedeniyle, bu serginin tamamlanmasının hemen ardından Nisan 2006' da Zafer Çarşısı Kültür Merkezi'nde 3. kişisel sergi gerçekleştirildi.

10 Kasım 2007 tarihinde uzun süredir üzerinde çalıştığı hayalini gerçekleştirerek atölye ve eğitim merkezi olan Gelveri Sanatevi'nin açılışını gerçekleştirdi. Bu sanat merkezinde yine Aksaray'da bir ilk olan ''bale eğitimi' başlatıldı. Yaklaşık 35 çocukla çok başarılı bir bale dönemi sonunda 17 Ekim 2008'de Aksaray Kültür Merkezi'nde Aksaray'ın ilk bale resitali verildi.14-15-16 Mayıs 2009tarihlerini kapsayan; Gelverisanatevi eserlerinden oluşan karma sergiyi,sanatevimizin adını aldığı Güzelyurt (Gelveri) İlçesi kültür binasında, 19 Mayıs- 10 Haziran tarihlerinde "Ve Gelveri Çiçek Açtı" Karma sergimizi, sanatevimiz bünyesinde, 8 M art 2011' de Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla; sadece (3-55 yaş arası) kadınların eserlerinden oluşan "Hanımeli Resim Sergisi" ni Aksaray'ın tarihi Medresesi Taşsaray'da açmıştır.

Toprak; halen Gelveri Sanatevi'nin Aksaraylılara her türlü sanat hizmeti (dans, müzik, bale, halkoyunları, drama, resim...gibi) vermesi için hizmete devam etmektedir. Aynı zamanda kendisi resim ve seramik çalışmalarına devam etmekte olup, eserlerini Gelveri Sanatevi'nde görmek mümkündür.

Saliha Toprak; Film Sanayii ve Tüm Sanatçıları(Film-San) ve Sesan üyesidir.
SALIHA TOPRAK